19 kwietnia 2024 roku obchodziliśmy 81. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim. Obchodom po raz dwunasty towarzyszy ogólnopolska akcja społeczno-edukacyjna Żonkile.
Nasza szkoła po raz kolejny zgłosiła chęć uczestnictwa w niej. Tego dnia mieszkańcom i turystom odwiedzającym naszą miejscowość rozdawane były wykonane wcześniej przez uczniów klas VI – VIII przypinki w postaci żółtego żonkila. To znak, że łączy nas pamięć o bohaterkach i bohaterach tego zrywu.
Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składnia każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji.
Jak zaznaczają organizatorzy akcji, znak żółtego żonkila nie ma na celu wyrażania poparcia dla jakichkolwiek ideologii, państw czy narodów. Symbol ma być wyrazem pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo. – Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach ukrywających się w ruinach getta cywilach w 1943 roku – podkreślają przedstawiciele Muzeum POLIN, które jest organizatorem akcji.
Wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w tegoroczną akcję – przygotowali gazetkę tematyczną, papierowe żonkile, rozdawali kwiaty na ulicach Cisnej oraz opowiadali historię powstania w getcie – DZIĘKUJĘ.
Katarzyna Michałowska