Wystawa „Wojna i pokój” Polska Akcja Humanitarna (PAH) oraz Maraton Pisania Listów Amnesty International w Szkole Podstawowej w Cisnej

Jak wyglądałaby historia bez wojen?Jaki jest Twój znak pokoju? A Ty, skąd znasz wojnę?Te i inne pytania nasi uczniowie oraz osoby odwiedzające szkołę mogli zadawać sobie oglądając wystawę „Wojna i pokój”, przygotowaną przez Polską Akcję Humanitarną w ramach akcji „Edukacja globalna”. Wystawę udostępniliśmy odwiedzającym krótko po obchodach Dnia Niepodległości, a z jej treścią można było zapoznać się do grudnia. W międzyczasie, zainspirowani inicjatywą lokalnej aktywistki Amnesty International, Aleksandra Grzech, postanowiliśmy dołączyć do Maratonu Pisania Listów-największej na świecie akcji na rzecz obrony praw człowieka organizowanej co roku przez Amnesty International. Podczas maratonu mogliśmy zapoznać się z historiami osób takich jak Andrzej Poczobut, Maung Sawyeddollah, Ana Maria Santos Cruz, Rita Karasartova czy Rocky Myers, a także napisać listy wsparcia skierowane bezpośrednio do nich lub do władz ich krajów, domagając się poszanowania praw człowieka i wyrażając poparcie dla bohaterów i bohaterek maratonu. Obie akcje miały na celu uwrażliwienie nas na los drugiego człowieka, na wojnę, problem migracji, a także na niesprawiedliwość i krzywdę ludzką, która ma miejsce na całym świecie. Nasi uczniowie napisali 12 pięknych listów, które wysłaliśmy do ambasad poszczególnych krajów w Polsce, a także bezpośrednio do adresatów. Czytając te listy… no cóż, byliśmy niezwykle dumni Jak to się dzieje, że tak młodzi ludzie potrafią być tak współczujący i wrażliwi? Mamy nadzieję, że to ogromne, które okazali, wróci do nich kiedyś po wielokroć.