Narodowe Czytanie 2022

W dniu 2 września, uczennice i uczniowie klasy 7, wzięli udział w 11. edycji akcji „Narodowego Czytania 2022”, które zorganizowane zostało we współpracy z Biblioteką Publiczną w Cisnej.

Akcja „Narodowe Czytanie”, organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 roku lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Bruno Schulza. W 2020 roku, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W ubiegłym roku lekturą była natomiast „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

W tym roku czytano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zostały one wydane 200 lat temu w Wilnie (1822 r.). Opublikowanie 14 utworów uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik Ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, a jednocześnie nawiązuje do ludowej wyobraźni.

W trakcie naszego spotkania Maja, Kasia, Wiktoria, Roksana i Marcin odczytali wybrane ballady. Wszyscy przypomnieliśmy sobie biografię naszego „wieszcza narodowego”, obejrzeliśmy przygotowaną prezentację i … bardzo miło spędziliśmy czas.   

Dziękujemy pani Ani za miłą atmosferę i do zobaczenia za rok!

Katarzyna Michałowska